هنر وب ارائه دهنده راهکارهای نوین بازاریابی آنلاین و تجارت الکترونیک

هنر وب |طراحی سایت – طراحی فروشگاه اینترنتی-بهینه سازی وب سایت

بهترین انتخاب برای عنوان مقاله

انتخاب عنوان مقاله

بهترین انتخاب برای عنوان مقاله

مقاله چیست؟

تعاریف متعددی راجع به مقاله عنوان می کنیم…

مقاله دلیلی است برای مطالعه بیشتر راجع به موضوعات مختلف و مدنظر.

مقاله راهی برای درک بیشتر مفاهیم است.

مقاله متنی است برای تجزیه و تحلیل موضوع متن.

مقاله بخشی از یک نوشته است که تحقیق یا پایان نامه ای را ارائه می دهد. والبته برای نت برداری در سمینارها و تحکیم بخشیدن به آن اطلاعات است.

مقاله از کلمه لاتین exagium گرفته شده است. که به معنای ارائه ی یک مورد است. که در نوشتن مقاله شما در حال ساختن موردی جهت ارزیابی نظرات شخصی  و نمایان کردن حقایق و روش ها هستید. نوشتن مقاله به ما این امکان را می دهد که برروی مهارت های خود کار کنیم و همه آنها را به دیگران انتقال دهیم مهارتهای قابل انتقالی چون:

مطالعه و یادداشت برداری

ارتباط با کسی که مقاله را مطالعه و درک می کند.

ایجاد نظم در ایده های شنیده شده

تجزیه وتحلیل کردن تفکرات راجب موضوعات

و البته هر مقاله خوانندگان مختص به خود را دارد و می تواند روی کسانی که در آن زمینه تجربه و شناخت دارند تاثیر گذار باشد.

انواع مختلف مقالات وجود دارد که همه ی آنها یک هدف (ارائه موضوع برای خواننده) را دنبال می کنند.نام برده می شود:

مقاله استدلالی

مقاله تحلیلی

مقاله توصیفی

مقاله مروری و همچنین اکتشافی

شما با نوشتن مقاله امکان یادگیری را افزایش می دهید. و نوشتن می تواند درجات بالاتری را برای شما پیش رو داشته باشد. مقاله ارتباط فوق العاده نزدیکی با فرایند یادگیری دارد.

این مطلب را از دست ندهید:8 نکته مهم در بازاریابی محتوا

7 قاعده اصلی در نوشتن مقاله:

 1. 1. عنوان مقاله
 2. نویسندگان
 3. چکیده مطالب و کلمات کلیدی استفاده شده
 4. مقدمه
 5. بدنه مقاله یا متن
 6. نتیجه گیری
 7. منابع و ماخذ

3 رکن اصلی برای نوشتن مقاله

 1. وحدت و انسجام موضوعی
 2. وحدت زمانی درکل متن
 3. وحدت مکان و ملیتی

حال به این بحث می پردازیم که برای مقاله یا پروپوزال خود بهتر است چه موضوعی راانتخاب کنیم؟

توجه داشته باشید که هدف ما آموزش انتخاب عنوان پژوهشی نمی باشد.بلکه هدف ما این است که توضیح دهیم بعد از انجام و جمع آوری مقاله حالا چگونه بتوانیم یک عنوانی دقیق برای آن بنویسیم. ما در اینجا چند نکته کاربردی را مطرح کردیم که بتوان با توجه به آنها در انتخاب عنوان مقاله عملکرد بهتری داشت.

عنوان یا موضوع مقاله مفهوم اصلی و اساسی مقاله را نشان می دهد. که البته می توان گفت یکی از دشوارترین بخش های نگارش یک مقاله است. که پس از تعیین و انتخاب عنوان مقاله باید به تمام قسمت ها و مراحل نوشتن مقاله توجه داشت که متناسب با عنوان باشد.

برای نوشتن عنوان یا موضوع باید این سوال “چه چیزی را مورد مطالعه قرار داده اید” را پاسخ دهید و البته حتما پاسخ این سوال را قبل انجام مطالعه در ذهن داشته باشید و اینکه باید توجه داشت که ویژگی های کلیدی مطالعه را در عنوان بگنجانید.

انتخاب عنوان مقاله باید جذاب و کوتاه باشد والبته طوری انتخاب شود که در همان ابتدا نظر خواننده را جلب کند. معمولا دسترسی به لیستی از موضوعات یا عناوین مختلف وجود ندارد. به همین دلیل انتخاب آن یک مرحله دشوار از یک فرایند تحقیقاتی است. معمولا تعداد واژه های بکار برده شده در عنوان اگر حدود هشت الی دوازده واژه باشد بسیار مناسب است. و همچنین اگر بیش از بیست کلمه باشد آن عنوان ضعیف به شمار می آید.

برای انتخاب یک عنوان مناسب احتیاج است شما آشنایی کامل با “مبانی مفهومی”، “شناسایی جدیدترین تغییرات و پیشرفت های آن علم” و “نظریه های تشکیل دهنده آن رشته” را داشته باشید.

نکات طلایی وویژگی های یک عنوان خوب:

 • تا جای ممکن از عبارات اختصاری استفاده نشود.
 • کوتاه و مختصرو قابل فهم باشد.
 • به خوبی بتواند محتوای مقاله را معرفی کند.
 • به صورت سوالی نباشد.
 • بدور از قضاوت و القای مفاهیم باشد.
 • ابتکاری خاص داشته باشد که بتواند به تحقیق اشاره کند.
 • جذاب و جالب توجه باشد.
 • حاوی کلمات کلیدی مربوط به مطالعه باشد.

دیده شده است که برخی از عناوین به صورت جملاتی نوشته شده است که نتیجه آن مقاله را بیان می کند. این عناوین بهتر است که استفاده نشود زیرا هم می تواند شک وتردید کسی که شما را مرور می کند را برانگیزد و هم اینکه استفلده نکردن از این عناوین نشانه بی طرفی شما در مورد نتیجه مطالعه تان می باشد.

به دو عنوانی که آورده شده است توجه داشته باشید. مثلا اگر بخواهید میزان شیوع یک بیماری و آگاهی مردم را مطالعه کنید مکان و زمان آورده شود:”میزان شیوع بیماری سرع در بین روستاییان شهر تهران در سال 1396″ و “اثر بخشی درمان دارویی بر بهبود نوع کارکرد کبد در بیماران شهر تهران درسال 1396” که دراینجا مثال دوم غلط است. که البته این نوع موضوعات برای مقالات توصیفی کاربرد دارد.

“نقش استفاده از مهارتهای زبان بدنی و حل مساله در بهبود روابط اجتماعی” و”عوامل موثر بر بهبود روابط اجتماعی” در اینجا مثال دوم خیلی عمومی است در صورتی که در مثال اول موضوع  به خوبی محدود شده است و خاص است.

معیار های اساسی برای انتخاب یک عنوان موثر:

پژوهشگر باید به موضوع تحقیق علاقه داشته باشد.

نسبت به همه تحقیقات قبلی حس وفاداری وجود داشته باشد.

موضوع باید پژوهش پذیر باشد.

مقاله نوشته شده باید ارزش بررسی داشته باشد.

باید با ارزش های جامعه مطابقت داشته باشد.

از تکرار و مکررات تحقیقات پیشین خودداری شود.

اجرای طرح مقاله باید صرفه اقتصادی داشته باشد.

اشتباهات مرسوم در انتخاب عنوان مقاله ها:

متاسفانه اکثر مقالاتی که در موسسات و دانشگاه های علمی انجام می شود کاربرد مشخصی ندارد و فقط عمر پژوهشگران را برای جمع آوری مطالب به هدر می دهد.پس شناخت نیاز های روز جامعه برای پروژه ها یک ضرورت است که نمی توان آن را انکار کرد.در نتیجه مطلب باید کاربردی باشد و همچنین باید بتواند نیاز های افراد، گروه هاو سازمان های اطراف خود را به نحو احسنت بررسی کند.هر نیاز می تواند سرآغاز یک فعالیت تجاری باشد.

باید به موضوعاتی پرداخت که در سطحی مناسب در آن مقطع باشد.نه در سطحی پایین و نه در سطحی بالاتر از آن مقطع تحصیل یا دانش باشد. زیرا موجب کاهش کیفیت آن مقاله خواهد شد.

عموما افراد کم تجربه در امر پژوهش موضوعاتی را انتخاب می کنند که بسیار گسترده است. عنوان باید طوری طرح شود که تحقیق بتواند در همان فرصت که در اختیار است پاسخ را پیدا کند.به همین خاطر بهتر است عنوان محدودتر و ساده تری برای مقاله انتخاب شود.

با نگاهی نو و از دریچه دیگری به موضوعات قبلی نگاه کنید.

به محیط کار و زندگی با نگاهی پرسشگر و بادقت بنگرید در واقع به دنبال پژوهش های “مساله مدار” باشید.

در انتخاب عنوان مقاله باید به پیوندهای بین رشته ای اهمیت داد و آنها را جدی گرفت. زیرا دربسیاری از رشته ها مباحث ارزشمندی وجود دارد که می تواند زاویه ی تازه ای در رشته ای دیگر مورد بررسی قرار دهد. و این کار در واقع تولد موضوع های جدید  برای پژوهش است.

از کاربرد های عملی دیگر می توان به مسائل ساده اشاره کرد بهتر است آنها را دست کم نگیریم و همچنین تجارب شخصی خود را بی ارزش ندانید و آن را برای خدمت به جامعه به کار بگیرید.یک اتفاق ساده در زندگی می تواند موضوع یک بررسی علمی باشد.

ازابهامات نیز نترسید و با جستجو زوایای پنهان را برای خود آشکار کنید.

انتخاب عنوان مقاله بمثابه پرچم مقاله است پس برای انتخاب آن باید دقت خیلی بالاتری را به خرج داد.

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه