هنر وب ارائه دهنده راهکارهای نوین بازاریابی آنلاین و تجارت الکترونیک

هنر وب |طراحی سایت – طراحی فروشگاه اینترنتی-بهینه سازی وب سایت

صفحه فرود یا لندینگ پیج و تاثیر آن در بازاریابی اینترنتی

لندینگ پیج

صفحه فرود یا لندینگ پیج و تاثیر آن در بازاریابی اینترنتی

در اصطلاح بازاریابی، صفحه فرود یک صفحه متمایز و متفاوت در وب سایت شماست که بر اساس هدف تبدیل مخاطب به مشتری ساخته شده است. یک صفحه فرود باید با هدف کسب و کار در ذهن، طراحی ، نوشته شده و توسعه یابد.

 

استفاده از صفحه فرود یا همان لندینگ پیج از نکات مهم در بازاریابی اینترنتی است. در این مقاله ما سعی در آن داریم که در مورد اهمیت استفاده از صفحات فرود و تاثیر آن در افزایش فروش و نهایتا نکاتی که باید در مورد پیاده سازی این گونه صفحات در نظر داشت صحبت کنیم.

لندینگ پیج یا صفحه فرود چیست؟

یکی از ابزار های اصلی در بازاریابی اینترنتی استفاده ار صفحات فرود یا لندینگ می باشد. که اگر به دنبال معرفی سرویس ها و کسب در آمد بهتر و معرفی خدمات خود هستید لازم است اصول بازاریابی اینترنتی را فرا بگیرید. برای این یادگیری یک سری ابزار و راه های متفاوتی وجود دارد که یکی از ضروری ترین آن ها استفاده از صفحه فرود یا لندینگ پیج می باشد.

صفحه فرود نوعی تبادل اطلاعات است بین شما و کاربرانتان که اگر شما در ازای دریافت اطلاعات از آنها هیچ چیز رایگان و ارزشمندی به آنها هدیه نکنید احتمالا اصلا تمایلی برای در اختیار قرار دادن اطلاعاتشان به شما ندارند.روش های زیادی برای تشویق بازدید کنندگان وجود دارد، مثل: ارائه بن تخفیف، هدیه ای ویژه و….

Landing Page یا به تعابیری به صفحاتی گفته می شود که دروازه ورود بازدید کننده به سایت است که یکی از راهای دیده شدن این صفحه بنرهای تبلیغاتی سایت هاست. این کلمه لاتین بیشتر در علوم هوا وفضا کاربرد دارد که همان نقطه ایست که توسط برج مراقبت اعلام می شود و خلبان هواپیما در آن فرود می آید. حال چه ارتباطی بین این دو مورد است؟ در اینجا مدیر سایت و کسی که بنر تبلیغاتی نصب می کند به روی سایت حکم برج مراقبت را دارد و کلیک کردن کاربر روی بنر هم صفحه فرود می شود.

طراحی صفحه فرود چه اهمیتی دارد

طراحی سایت و فرم کلی وب سایت با صفحه لندینگ پیج متفاوت است زیرا این صفحه به صورت جدا از صفحات اصلی سایت طراحی می شود و صفحه ای منحصر به فرد و خارج از طراحی کلی وب سایت است. طرح اصلی سایت در صفحه لندینگ آورده نمی شود تا مخاطب در عمل محدود گردد چرا که با تغییرات کلی به مدیر یا آگهی دهنده زمان می دهد تا آن ها بتوانند با استفاده از لندینگ به هدف خود برسند.

در طراحی این صفحه نکته قابل توجه این است که کاربر مارا دنبال نمی کند بلکه مخاطب جذابیت صفحه فرود و یا نیاز خود را احساس می کند و آن را دنبال کرده و با کلیک کردن بازدید کننده بدون اینکه در گوگل سرچ کند وارد صفحه مورد نظر شما می شود. به همین دلیل صفحه فرود به صفحه هدف نیز مشهور است.

وقتی بازدید کننده برای اولین بار با استفاده از بنر وارد Landing Page شما می شود هیچ دید خاصی به سایت و صفحات شما ندارد به همین دلیل صفحه فرود هم می تواند یک فرصت برای شما باشد هم می تواند نقطه ضعفی در سایت پس برای طراحی این صفحه باید به جلوه و جذابیت آن توجه کرد تا بتواند ما را به هدف مورد نظر برساند.

زیرا اگر کاربر صفحه لندینگ شما را بپسندد، تصمیم این را می گیرد که در سایت شما بماند و از جاهای دیگر سایتتان دیدن کند. انتخاب صفحه لندینگ به عهده خودتان است و می تواند هر جا و هر صفحه ای از سایت شما باشد.

از متداول ترین نوع لندینگ پیج، صفحات تبلیغاتی که در Google Adwords وجود دارند می باشد. هر مطلبی که روی وب سایت خود بار گذاری می کنید لزوما لندینگ پیج نمی باشد چون ممکن است این صفحات چندین هدف را دنبال کند.

یکی از مزیت‌های طراحی صفحه فرود نسبت به طراحی سایت هزینه آن می‌باشد، زیرا یک صفحه فرود هزینه و زمان کمتری برای طراحی لازم دارد.

در واقع لندینگ پیج می تواند یکی از بهترین مکمل های ایمیل مارکتینگ باشد. ابتدا شما باید به وسیله صفحه فرود یک لیست ایمیل یا لیست‌هایی از اطلاعات کاربران تهیه کنید تا بعدا برنامه بازاریابی ایمیلی یا روش‌های دیگر بازاریابی رو به اجرا بگذارید.

انواع لندینگ پیج

  • صفحه فرود Opt-In Landing Pages

به این صفحات که به اختصار Opt-in Page نیز گفته می شود یک نوع از صفحات فرود هستند. همانطور که می دانید صفحات فرود اصولا هیچ یک از بخش های سایت مثل: هدر، فوتر و سایدبار پیش فرض را ندارد و کاربران از طریق بنرها و تبلیغات در دیگر سایت ها، شبکه های اجتماعی و… به صفحه هدف هدایت می شود. اما در صفحات Opt-in Page بخش هایی مختلف سایت مانند هدر، فوتر و سایدبار در آن ها وجود دارد. و این صفحات به فرمی واقع می شود که در تمام صفحات به چشم کاربر می خورد.

  • صفحه فرود Lead Generation

این صفحه برای دریافت اطلاعاتی مانند نام و ایمیل کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. صفحات Lead Generation اغلب یک فرم همراه با شرح خدمات و آنچه که قرار است در ازای ارسال اطلاعات کاربران به عنوان هدیه به آن ها دهید را در اختیار دارد. زیرا هدف اصلی این صفحات جمع آوری اطلاعات از کار بران می باشد.

  • صفحه فرود Click Through

این صفحات برای ارجاع کاربر به صفحات دیگر است که هدف این صفحات صرفا متقاعد کردن بازدید کننده و کلیک کردن آن به روی لینکی خاص و هدایت آن به صفحه ای دیگر است. این صفحه را می توان برای توصیف یک محصول با ارائه جزئیات  کافی طراحی کرد و اصولا برای افزایش تبدیل کاربر به مشتری استفاده می شود. بازدید کننده را به تصمیم گیری برای خرید نزدیک می کند.

  • دکمه فراخوان یا Call To Action

این دکمه که به اختصار CTA نیز می باشد اصولا در اکثر طراحی های صفحات فرود در نظر گرفته می شود. که در خیلی از اهداف صفحات فرود کلیک خوردن این دکمه نیز می باشد. برای این کار باید به طراحی و نحوه چیدمان و سبک ساخت آن دقت بالایی داشت. منظور این است که کیفیت محتوا و استایل و نوع صفحه المان ها و گزینه های دیگر کمک زیادی در صفحه فرود و بالا بردن کلیک های دریافتی CTA می کند.

بعد از طراحی اولیه گزینه های دیگر صفحه فرود، یکی از مهم ترین نکات طراحی دکمه Call To Action  می باشد.باید با نحوه طراحی این دکمه ها و فرم ها آشنایی داشت و بدانیم که کجای سایت بکار ببریم. در استفاده از رنگ ها برای طراحی نیز باید دقت داشت تا بتواند جذابیت داشته باشد و کاربر را جذب کند.

که البته این طراحی ها ملزم به دانستن علم گرافیک است و البته دیدن نمونه کار ها و الگوبرداری برای طراحی های بهتر.

ویژگی های لندینگ پیج

استفاده از عکس، کلیپ، متن های زیبا و جذاب برای جلب توجه و جذب کردن کاربران

جذاب بودن و استفاده صحیح و جهت دار بودن دکمه CTA

پیشنهادی ویژه یا هدیه ای ارزشمند به کاربران

استفاده نکردن از لینک های خارجی و عدم هدایت بازدید کنندگان از صفحه فرود به صفحات دیگر

بهینه بودن و سازگار بودن صفحه لندینگ برای دستگاه های مختلف  مثل موبایل و تبلت

در گرفتن اطلاعات نباید زیاده روی کرد و در حد نیاز اطلاعات دریافت کنید مثلا فقط ایمیل

حذف تمامی قسمت های سایت مانند: هدر، فوتر، ساید بار و منوها و…

تاکید بر امین بودن در رابطه با اطلاعات شخصی کاربران نزد شما و امکان لغو اشتراک

این مطلب را از دست ندهید: انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای طراحی سایت

 

برای طراحی یک صفحه فرود موفق بهتر است که تا جایی که ممکن است مراحل ثبت نام را برای کار بران کوتاه و سریع کنید چون طولانی شدن این مرحله رغبت کاربر را برای ادامه پروسه کمتر می کند. پس باید طوری باشد که کاربر با یک کلیک بتواند ثبت نام کند.

در لندینگ پیج از کپی دیگر محتوای صفحات سایت استفاده نکنید. درست است که مشکل به نظر می رسد اما ارزشش را دارد. راه حلی دیگر اینکه می توانید از کپی ها در تصاویر یا ویدئو ها استفاده کنید.

پیام هایتان را تکرار کنید. ترکیب صفحه فرود با تکرار پیام می تواند روشی کار آمد برای تاکید یک نکته در تجارت باشد. این کار باعث می شود که مطلب ملکه ذهن کاربر آن هم به شکل مثبت شود.

باید به تعهدات خود پایبند باشید. از راه کارهای قوی قول دادن برای موارد مختلف به کاربر می باشد. پایبندی شما باعث می شود که کاربر در رابطه باهمکاری شما احساس امنیت کند.

اعداد را فراموش نکنید از اعداد و ارقام هم استفاده کنید. کاربران نسبت به شما تمایل کمتری برای خواندن مقاله دارند. بنابر این اضافه کردن آماری جذاب در صفحه فرود بسیار به نفع تجارت شماست.

یک روش عالی برای به نمایش گذاشتن متقاضیان معروف کسب و کار افزودن لوگوی برندها و نشان های همکاری در صفحه هدف می باشد.

صفحه فرود در وردپرس

شما در ورد پرس هم می توانید از لندینگ پیج استفاد کنید. در این سیستم مدیریت محتوا تعداد زیادی پلاگین برای وردپرس وجود دارد که بسیاری از نیازهای کاربران را برطرف می‌کنند. یکی از بهترین افزونه‌ها برای راه اندازی صفحه لندینگ به همراه بازاریابی ایمیلی ، افزونه My Mail می باشد. که از پرطرفدار ترین افزونه هاست و شرایطی را فراهم می کند تا مدیر سایت مطمئن شود که ایمیل های ارسالی اسپم نمی شوند و مستقیما به صندوق پستی کاربر می رود.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه