هنر وب ارائه دهنده راهکارهای نوین بازاریابی آنلاین و تجارت الکترونیک

هنر وب |طراحی سایت – طراحی فروشگاه اینترنتی-بهینه سازی وب سایت

ویژگی های ui و ux در طراحی سایت

ویژگی های ui و ux در طراحی سایت

ویژگی های ui و ux در طراحی سایت

تعریف ui و ux :

تجربه کاربری UXبه انگلیسی ( User Experience)

رابطه کاربری Ui به انگلیسی (User Interface design)

ویژگی های ui و ux در طراحی سایت این است که همیشه برای طراحی سایت ها از اصطلاحات خاصی استفاده می شود خصوصا برای افرادی که آماتور ومبتدی هستند. از جمله اصطلاح ها طراحیUI و طراحی UX می باشد که هر یک از آن ها معنی متفاوتی را می دهد.UX در مفهوم تجربه و احساس کاربران از روئیت از صفحات سایت استفاده می شود و در مقابل UI به معنی بخشی از طراحی سایت می باشد که زمان روئیت سایت توسط کاربر قابل مشاهده می باشد. حال در ادامه به توضیح هر چه بیشتر این موضوعات می پردازیم. که البته تفاوت این دو مورد UIو UX (تجربه کاربری و رابطه کاربری) در همه جا بحثی داغ است.

 

از ابتدا به تعاریف جدای هر یک می پردازیم سپس به باقی موارد در ارتباط با این 2 موضوع :

 

UX : اکثر طراحان وب سایت وقتی اقدام به طراحی یک سایت می کنند تمامی تلاش خود را به روی این موضوع متمرکز می کنند و برای این موضوع راهکار های متفاوت و کاملتری را برای آشنایی و شناخت کاربر از محصول یا خدمات ایجاد می کند. که البته باید توجه داشت که این مساله یک کار زمان بر و وقت گیر می باشد که برای انجام آن هیچ روش یا فرمول خاصی وجود ندارد.برای انتخاب یک راهکار و روش خوب و مناسب طراح سایت باید تجارب یک کاربر داشته باشد و یا حداقل از آن ها مطلع باشد، که بتواند به بهترین نتایج و تجارب کاری دست پیدا کند.

UI : در اینجا بر خلاف تجربه کاربری که بر احساس کلی کاربر متمرکز است. به چگونگی صفحه بندی نیز توجه دارد. البته در برخی موارد نیز خود براساس تجربه کاری تصمیم می گیرد عملکرد این برنامه را می توان تشبیه کرد به اینکه شما اگر بخواهید موضوع مهم را در بالای صفحه قرار دهید یا اینکه آن را در نوار کناری صفحه و…

یکپارچگی سبک طراحی در کل روند طراحی سایت را نیز می توان از وظایف طراح UI بدانیم. به صورتی که باید توجه داشت نوع چینش و محتواهای استفاده شده و به کار برده شده باید با یکدیگر هم خوانی داشته باشد. البته باید توجه داشت که در کل روند طراحی باید زبان طراحی خودش را باید حفظ کند، چون در نمایش المان ها و مواردی چون: خطاها و طراحی و … الزامی می باشد.

ویژگی های ui و ux در طراحی سایت

ویژگی های ui و ux در طراحی سایت: یکی از دانشمندان علوم شناختی با نام (Don Norman نورمن دان) در اوایل دهه ی 90، زمانی که در آن دوره نائب رئیس گروه فناوری پیشرفته در شرکت اپل بود، از اصطلاح تجربه کاری استفاده کرد و به صورت رسمی تعریفی که از ایشان به یادگار ماند، و البته از آن استفاده نیز کرد. که تعریف بیان شده ازاین قرار است:

تجربه‌ی کاربری تمامی جنبه‌های تعامل کاربر نهایی را با یک شرکت، خدمات و محصولات آن در بر می‌گیرد.

او در جایی دیگر بیان کرد که دلیل ابداع این اصطلاح به این خاطر بوده است که من فکر می کردم اینترفیس انسانی و کاربرپذیری اصطلاحات بسیار محدودی هستند. که من می خواستم تمام جنبه های تجارب شخصی را با سیستم بیان کنم، از جمله این تجارب مانند: طراحی صنعتی، اینترفیس، تعامل های فیزیکی و برخورد های دستی.

از همان زمان به بعد این اصطلاحات به صورت گسترده استفاده شد. به صورتی که دیگر معنای واقعی خود را ازست داده و به نوعی به فراموشی سپرده شده است. اولین پیش نیاز برای یک تجربه کاربری بی نظیر برآورده سازی نیاز های دقیق مشتری بدون اذیت او می باشد. که البته تجربه ی کاربری محدوده وسیعی از رشته ها را در بر میگیرد، که درک صحیح آن ها برای خیلی از افراد کار سخت است. پس از در نظر گرفتن شرایط و نیاز های مشتری درمرحله بعدی می توان به سادگی و شیک و منحصر بودن محصولات سخن گفت که باعث تولید محصولاتی می‌شوند که استفاده از آن‌ها با لذت همراه است.

مزایا و ویژگی ها:

از مزایا و ویژگی های UX که می توان اشاره کرد اینست که به اینترفیس بصری محصول محدود نیست. UX مفهومی است که ابعاد زیادی دارد و تمام مسیری را که یک فرد در آن گامک برمی دارد را شامل می شود و همچنین تنها به اینترفیس بصری محصولی شمامحدود نیست. مانند:

مسیری که آنها در کشف محصول شرکت شما طی می کنند

اندیشه‌ها و احساساتی که در آن‌ها به دنبال سعی در کامل کردن وظایف‌شان، شکل می‌گیرد

سلسله اعمالی که آن‌ها به منظور تعامل با اینترفیس محصول شما لحاظ می‌کنند و …

طراحان UX (تجربه کاربری) مسئول این هستند که اطمینانی را ایجاد کنند که ارائه دهنده ی خدمات و یا محصولات می باشد که البته با نیازهای مشتری ارتباط دارد و به آن اجازه می دهد که با کیفیت عالی به نتیجه مورد نظر خود برسند.

تفاوت بین UX و UI

فرق گذاشتن بین تجربه‌ی کاربری (UX) کامل از رابط کاربری (UI) مهم است، حتی با آنکه رابط کاربری یقینا بخش بسیار مهمی از طراحی است.

UX و UI در بسیاری از موارد به جای یکدیگر مورد استفاده می شدند. در حالی که تفاوت زیادی باهم دارند.

UI تنها بخشی از UX محسوب می شود. کل محصول UX می باشد و برای تاثیرگذاری بر مخاطبان استفاده می شود در حالی که رابطه کاربری در زیر مجموعه آن قرار می گیرد و برای تامین هدف های تجربه کاربری استفاده می شود.

برای داشتن طراحی تجربه کاربری UX باید مفاهیم روانشناسی را مد نظر گرفت و به آن ها دقت کرد. به همین دلیل این نوع طراحی انتزاعی است. در حالی که در طراحی رابطه کاربری UI از ابزارهای عینی و قابل مشاهده مانند: تصاویر، ویدئو و… استفاده میشود.

طراحی رابطه کاربری کاملا سلیقگی و به سلیقه طراح بستگی دارد. در حالی که برای داشتن سایت مطابق با اصول طراحی تجربه کاری UX باید به نیاز و خواست کاربران دقت شود.

برای داشتن طراحی جذاب و تاثیرگذار تجربه کاربری UX، استفاده از UI کاملا ضروری است زیرا بدون وجود طراحی تجربه کاربری سایت ظاهری زیبا و خیره کننده دارد اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود.

در کل تفاوت UI و UX در طراحی سایت برای مشتری پوشیده است و بیشتر شرکت های طراحی سایت این دو مورد در هم ادغام می شود و پروژه را به دست یک نفر یا یک گروه می دهند

در کل تفاوت UI و UX در طراحی سایت برای مشتری پوشیده است و بیشتر شرکت های طراحی سایت این دو مورد در هم ادغام می شود و پروژه را به دست یک فرد یا یک گروه می دهند . که بهتر است روی هر دو افراد جداگانه ای فعالیت داشته باشند تا یک وب سایت منسجم و عالی به مشتری تحویل داده شود.

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه